Jakie atrakcje turystyczne ma do zaoferowania Wola Justowska

Wcale nie dziwi stwierdzenie, że Wola Justowska to jedna z najbardziej malowniczych dzielnic pięknego przecież miasta Krakowa. Kto kiedykolwiek zawitał do Krakowa, powinien zwiedzić nie tylko popularny Wawel, ale również – właśnie tę niegdysiejszą wieś. Zwłaszcza że położona jest ledwie 2 kilometry od centrum miasta, więc może być celem turystycznego spaceru.

Na samą Wolę Justowska warto poświęcić cały dzień. Małym wyzwaniem może być spacer po Lesie Wolskim – to blisko 40 kilometrów malowniczych ścieżek i alejek. W przypadku zmęczenia można odpocząć na jednej ze specjalnie przygotowanych polan, aby następnie udać się na Panieńskie Skały. Jest to niewielki rezerwat przyrody, gdzie można spróbować swoich sił, wchodząc na niewielkie skałki i przemierzając małe wąwozy.

Pięknie w krajobraz Lasu Wolskiego wkomponowany jest ogród zoologiczny. Zoo może i jest niewielkie, ale można tam podziwiać ponad 200 gatunków zwierząt – z czego wiele jest zagrożonych wyginięciem.

willa decjusza

Tak dzisiaj wygląda willa Decjusza

Jak widać, sam Las Wolski może dostarczyć wielu atrakcji na przyjemny spacer. Osoby, które zawitają do Woli Justowskiej, nie mogą ominąć również zabytkowej Willi Decjusza. Jest to renesansowy pałacyk, który w XVI wieku w okolicach Panieńskich Skał zbudował jeden z pierwszych właścicieli wioski. Pałacyk na przestrzeni wieków wielokrotnie restaurowano, rozbudowywano, tak więc willa sama w sobie jest malowniczą, architektoniczną ciekawostką. A jeśli złaknieni jesteśmy nie tylko przyrodniczych atrakcji, możemy zawitać do galerii profesora Bronisława Chromego, która mieści się w Parku Decjusza. Profesor Chromy to rzeźbiarz, którego dzieła są w Polsce najbardziej rozpoznawane – spod jego dłuta wyszła chociażby rzeźba psa Dżoka czy kamienne sowy na krakowskich Plantach. W galerii można podziwiać niektóre z jego dzieł, odbywają się też tam wystawy innych artystów z całej Polski.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat Woli Justowskiej i tamtejszych zabytków.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s